انواع Port های پروتکل FC و فرآیند Initialization

درمحیط  SAN هر پورت باید از پروسه ی Initialization  بگذرد. در این زمان پروسه هر Port  تحت یک گونه خاص دسته بندی می شود.  اگر پورت متصل شده، یک تجهیز Target و یا Initiator باشد به صورت N_Port  یا NL_Port  نمایش داده می شود.  اگر پورت متصل شده یک تجهیز سوییچ باشد، معمولا یا به صورت U_Port، F_Port یا  E_Port نمایش داده می شود. در زیر گونه های متفاوت این پورت ها به صورت مختصر توضیح داده شده است.

 

گونه های متفاوت port  

Device Port  ها

 • N_Port – Node Port

دستگاه به صورت مستقیم متصل شده است. این دستگاه میتواند یک Initiator  یا  Target  باشد.  به طور کلی، Target ها شامل Storage Array  و Initiator  ها   شامل هاست و سرور هستند.

 • NL_Port – Node Loop Port

دستگاهی که به  Loop متصل شده است. این دستگاه یک کد Arbitrated و یک Switched Fabric Code  در Code Base خود دارد. در نتیجه هنگامی که دستگاه Arbitrated Loop را Initialize  کرد شروع به فرستادن FLOGI  می کند. درباره ی این پروسه در پست های بعدی بیشتر توضیح داده خواهد شد ولی به طور خلاصه می توان گفت برای گرفتن ۲۴ بیت  Fabric Address  و برای وجود داشتن در محیط Switched Fabric نیاز به انجام این کار است. به ظور خلاصه تر هرگاه یک تجهیز Initiator بطور مستقیم به یک تجهیز Target متصل گردد، پورت را NL_Port نامند.

 

Switch port  ها

 • U_Port- Universal Port

به معنای این است که به این پورت توپولوژی خاصی الحاق نشده است و منتظر است تا به عنوان یک نوع پورت معرفی شود. درحالت نرمال پورتی که به آن چیزی متصل نشده است پورت U-Port است.

 • FL_Port – Fabric Loop Port

یک پورت سوییچ هنگامی به یک پورت FL_Port  تبدیل می شود که به یک N_Port از سمت دیگر متصل باشد.

 • G-Port – Generic Port

یک وضعیت قبل از آن است که پورت به صورت E_Port  و یا F_Port  در بیاید.  اگر پورت به صورت G_Port بماند قطعا در مرحله Initialization  یک مشکلی وجود داشته است.

 • F_Port – Fabric Port

به این معناست که این پورت به یک دستگاه  Full Fabric  متصل شده است ( یعنی N_Port) . به بیان دیگر F_Port به معنای این است که این پورت به یک  Initiator و یا  Target مستقیما متصل شده است.

 • E_Port – Expansion Port

این نوع پورت برای استفاده برای ( Inner-switch Link ( ISL  به  کار می رود. این ارتباط بین ۲ سوییچ را نشان می دهد.

 

 • Initialization Process

برای درک بهتر به شکل بالا دقت کنید.

 1. مرحله initialization از U_Port  شروع می شود. ( State1)
 2. اگر پورت بتواند تشخیص بدهد که به آن چیزی متصل شده است ( سیگنالی به این پورت وارد شود ) به سمت اولین Transaction می رود.
 3. در حین Transaction1 پورت برای Initialize  کردن  Arbitrated Loop، حداقل ۱۲ (Primitive Sequence LIP (F7 را انتقال می دهد.
 4. اگر پورت حداقل ۳ عدد Consecutive Primitive Sequences دریافت نماید آنگاه پورت شروع به Arbitrated loop می نماید و به یک پورت FL_Port  تبدیل می شود. (State 2)
 5. اگر دستگاه اضافه شده یک Loop نباشد، مرحله Initializing  به حالت  G_Port  می رود. (State 3)
 6. اگر دستگاه متصل شده یک Initiator  و یا  Target  باشد. حالت پورت از G_Port  به  F_Port  تبدیل می شود. (State 5)
 7. اگر دستگاه متصل شده یک سوییچ دیگر باشد آنگاه وضعیت پورت از G_Port به E_Port  تبدیل می شود. (State 4)

 

*قطعا این فقط یک خلاصه ای از این پروسه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *