بررسی اجمالی EMC VNX SnapView

SnapView Enabler به کاربران امکان دسترسی به هر دو تکنولوژی Snapshot و Clone را می دهد. این دو در کنار یکدیگر امکان تولید یک “تصویر” از اطلاعات در یک نقطه از زمان را بصورت مستقل فراهم می آورد. Snap های تولید شده توسط مکانیزم های متفاوت Replication و با توجه به مستقل بودن هر Snap، محدودیت هایی نیز دارد.

 

Snapshots

Snapshot از Pointer ها برای نشان دهی جانمایی داده استفاده می کند. محل داده ها ممکن است  Source LUN ها (Traditional, Thick,  Thin ) و یا Reserved LUN باشد. به عنوان نتیجه تکنولوژی استفاده شده در Copy on First Write (COFW)، Snapshot می تواند فضای خیلی کمتری نسبت به یک Full Copy نظیر Clone استفاده نماید. با نگاه بدبینانه معمولا Snapshot ها ، نیاز به ۲۰%  فضای اشغال شده Source LUN، دارند.

 

Clones

Clone ها، یک نسخه Full Copy از Source LUN است. پس به ۱۰۰% فضای اشغال شده توسط Source LUN نیاز دارد. بدلیل اینکه اطلاعات Clone شده ممکن است در آینده بروی Source LUN کپی شود، پس لازم است که Source LUN و Clone LUN هر دو یک سایز باشند. زمانی که ارتباط یک Clone قطع شود، تغییرات بروی Clone و یا Source LUN مربوطه را می توانید از طریق Fracture Log، ببینید.

 

SnapView Terminology

 • Production Host : سرورهایی که نرم افزارهای کاربران را اجرا می کنند و به Source LUN های سایت عملیاتی دسترسی دارند.
 • Backup (Secondary) Host : سرورهایی که پردازشهای Backup را انجام می دهند و تمام بار مربوط به امور Backup را از سرورهای عملیاتی Offload میکنند. Snapshot ها و Cloneها توسط این نوع هاستها استفاده می شوند.
 • Admsnap Utility : بک برنامه اجرایی که بصورت Interactive و یا توسط Script های اجرا می شود و به مدیریت Cloneها و Snapshot ها می پردازد.
 • Source LUN : یک LUN عملیاتی است که Replica ها از روی آن تولید می شود.
 • Active : وقتی که یک Snapshot فعال و به یک Snapshot Seccion متصل است.
 • (Reserved LUN Pool (RLP : یک فضای خصوصی که برای نگهداری اطلاعات Copy on First Write یا همان CoFW استفاده می شود.
 • Snapshot Session : نقطه زمانی را تعین می نماید که COFW قرار است Source LUN را به آن زمان برگرداند.
 • Chunk : بخشهای کوچکی از اطلاعات که از Source LUN به فضای رزرو شده کپی می شود. سایز آنها ۶۴kB است.
 • (Copy on First Write (CoFW : وقتی که Chunk های روی Source LUN برای اولین بار تغییر می کنند، اطلاعات بروی فضای رزور شده کپی می شوند.
 • Fracture : فرآیند شکست ارتباط ما بین Clone و Source LUN را گویند. زمانی که Clone می شکند، کماکان امکان دریافت I/O درخواستی از سوی سرور را داراست.
 • Clone Group : شامل Source LUN و تمامی Clone هایش می شود.
 • Clone Private LUNs : برای نگهداری اطلاعات مربوط به تغییرات اعمال شده بروی Source LUN و Clone LUN هایی که Fractured شده اند، استفاده می شود. همچنین به شما امکان Sync یک Clone LUN که شکستشه شده را می دهد.

 

قابلیتهای SnapView

SnapView Enabler به کاربران امکان انتخاب مابین Snapshot و/یا Clone را می دهد. انتخاب کدام شیوه کاملا بستگی به خصوصیات محیط شما دارد.

تمامی Snapshot Sessions ها بصورت خودکار و مداوم تمامی metaData های خود را در Reserved LUN هایشان ذخیره می کنند. مزیت Snapshot بر Clone در اینست که اگر یک خطای منطقی ( Logical Corruption ) بروی اطلاعات رخ دهد، عینا به Clone مربوطه نیز منتقل می شود. ( در صورتی که ارتباط Clone با Source LUN برقرار باشد. ) در این مثال، داده ها در هر دو LUN خراب و غیر قابل استفاده است. در حالیکه اگر از Snapshot استفاده شود، داده های Snapshot به هیچ وجه تغییری نخواهند کرد.

 

SnapView Clones vs SnapView Snapshots

در حالیکه که هر دوی Clone و Snapshot قابلیت رجوع به یک زمان معین را برای Source LUN فراهم می آورند، ولیکن تفاوتهای بنیادین با یکدیگر دارند. Clone دقیقا یک کپی از Source است و همینطور برای تولید آن نیاز به زمان بیشتری است. Clone را میتوان یک نسخه کپی از داده ها دانست در حالیکه Snapshot یک نما از داده ها در یک زمان است.

مزیت Clone نسب به Snapshot، داشتن یک نسخه از داده واقعی است. برای تولید یک Clone، بار بسیار کمتری به Source LUN نسب به Snapshot، تحمیل می شود. اگر Source LUN دارای بار Write بالایی باشد، بخصوص با نوع دسترسی Random، آنگاه Clone به مراتب تاثیر بسیار کمتری را از لحاظ سرعت و عملکرد به Source LUN تحمیل می نماید.

از آنجائیکه که Clone دقیقا یک کپی ار داده های Source LUN است، نیاز به فضای بسیار بیشتری نسبت به Snapshot دارد.

یک مزیت دیگر Clone اینست که می توانید Clone LUN را جهت Load Balancing، به روی SP دیگر منتقل نمایید و از عملکرد بهتر تجهیز بهره ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *