تولید و تغییر Storage Pool

حال که تفاوتهای بین Raid Group و Storage Pool را دانستید، ( اگر هنوز این تفاوت ها را نمی دانید می توانید به آموزش قبلی من ” Storage Pools در مقابل RAID Groups ” مراجعه نمایید. ) احتمالا تمایل دارید با نحوه تولید یک Pool آشنا شوید.

 

تولید یک Pool

تولید یک Pool بسیار ساده است. تنها نیاز است نام Pool را وارد نمایید، دیسک ها را انتخاب کرده و نوع Raid . همین!

 

تصویر ارائه شده نمونه از تولید یک Pool نا همگن را با نام Pool 1 نمایش می دهد که در آن از ۳ خانواده دیسک استفاده شده است. برای دیسکهای Flash و SAS از Raid 5 و برای دیسک های NL-SAS از Raid 6 استفاده شده است.

عبارت Scheduled Auto-Tiering تنها در حالتی قابل انتخاب است که Enabler مربوطه با نام FAST ( مخفف عبارت Fully Automated Storage Tiering ) را بروی VNX خود نصب کرده باشید. زمانی که شما این قابلیت را فعال نمایید، Pool مربوطه را در حالت Auto-Tiering Schedule قرار می دهید.

 

همانگونه که در تصویر فوق مشاهده می نمایید، در تب Advanced شما می توانید FAST Cache ( قطعا در صورتی که FAST Cache بروی تجهیز شما فعال باشد. ) را برای Pool فعال نمایید. قسمت Snapshot نیز در صورتی که Enabler مربوط به Snapshot نصب شده باشد قابل دسترسی است.

یک تجهیز VNX میتواند یک یا چندین Pool داشته باشد. یک Pool میتواند در بر دارنده تمامی هارد دیسک های موجود بروی تجهیز باشد ( البته بجز هارد دیسک های Vault و Hot Spare ها ). هر چند که برای حداکثر تعداد هارد دیسکهای درون یک Pool محدودیت هایی عنوان می شود. به عنوان نمونه در یک VNX 5300 برای تولید یک Pool شما قادرید تنها از حداکثر ۴۰ هارد دیسک استفاده نمایید ولیکن بعد از آن می توانید مجددا Pool  را با ۴۰ هارد دیسک دیگر Expand نموده و به عدد ۸۰ هارد دیسک برسید.

 

Expanding  Pools ( بسط فضای POOL )

شما به سادگی قادر خواهید بود تا Raid Group و یا Pool موجود را Expand نمایید. برای این کار تنها نیاز است که تعداد هارد دیسک به تجهیز خود اضافه نمایید. آنگاه بروی Pool راست کلیک نموده و گزینه Expand را انتخاب نمایید.

این عملیات بسیار ساده است. در پنجره Expand Storage Pool تعداد هارد دیسک مورد نظرتان را انتخاب نمایید. محدودیت افزودن تعداد دیسک بصورت یکجا را بخاطر داشته باشید. به عنوان نمونه در VNX 5500 شما محدودیت ۸۰ عدد هارد دیسک را دارید. پس اگر قصد داشتید ۱۲۰ عدد هارد دیسک را به Pool خود اضافه نمایید، بایستی در دو مرحله یکی با ۸۰ عدد هارد دیسک و مرحله دوم با ۴۰ عدد هارد دیسک این عملیات را انجام دهید.

 

 

Shrinking Pools ( کاهش فضای Pool )

بمانند Raid Group ها، در Pool نیز امکان کاهش فضا و حذف بعضی از هار دیسک ها وجود ندارد. تنها راه از بین بردن Pool وحذف کامل آن است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *