معماری EMC RecoverPoint

برای اینکه متوجه شویم RecoverPoint  دقیقا چطور کار میکند باید تمام اجزای آن را بشناسیم. معماری RecoverPoint  شامل چندین جز از جمله نرم افزار RecoverPoint Appliance،  Write splitter و … می باشد. در این پست به معرفی این اجزا به صورت خلاصه می پردازیم.

(RecoverPoint Appliance (RPA

EMC RecoverPoint  به صورت Appliance-based  است. که این راه حل را بسیار انعطاف پذیر میکند. RPA  می تواند به صورت فیزیکی  physical appliance و Virtual RPA  باشد.

 

Physical RPAتصویر شماره یک: یک RPA فیزیکی

RecoverPoint RPA میتواند Data protection  و  Replication  را مدیریت کند.

vRPA

Virtual RPA  به طور کامل یک مدل نرم افزاری است و سرویس های بر روی Platform ESX را بهینه سازی می کند.

RPA

(RPA (RecoverPoint Appliance  دارای interface های  Fibre Channel،  WAN و  LAN مشخصی است.

  • Fiber Channel برای تبادل اطلاعات با Local host applicatin  و Storage subsystem  ها است.
  • WAN  برای فرستادن داده به یک RPA  دیگر استفاده می شود.
  • Management  برای مدیریت سیستم Recoverpoint استفاده می شود.

 

Array Based Writer Splitter

RecoverPoint Write Splitter  برای Split  و یا  Duplicate کردن در حین نوشتن به کار می رود.  اولین دستور نوشتن ابتدا به RecoverPoint appliance  فرستاده می شود و سپس یک duplicate  به سمت Primary Storage  ارسال می شود. نکته ی مهم این است که متوجه باشیم Write splitter  ماهیتی Array base  است. به این معنا که لازم نیست به طور واقعی  Recoverpoint appliance  بین Host  و  Storage array متصل کنید. به جای آن host به طور مستقیم با Storage Array  ارتباط برقرار می کند(حتی نه به عنوان جزئی از  RecoverPoint .(Write Splitter  در حال حاضر به طور build-in بر روی EMC VNX, VMAX, VPLEX  وجود دارد.

 

ReocverPoint Cluster

یک کلاستر باید شامل یک یا بیشتر RPA  فعال در یک سایت RecoverPoint باشد. این موضوع باعث High Availability  می شود به این مفهوم که اگر یکی از RPA ها در کلاستر fail  بشود، RecoverPoint  به سرعت به مابقی RPA  ها در کلاستر سوئیچ می کند. کلاستر RecoverPoint یک ماهیت منطقی را داراست. گروهی از ۲ تا ۸ RPA به صورت فیزیکی و یا مجازی که باهم کار می کنند تا کار Replication و  data protection  را انجام بدهند. نکته مهم این است که: تعداد RPA  ها در یک RPA باید در تمامی RPA کلاستر ها یکسان باشد.

 

RecoverPoint System

یک سیستم RecoverPoint  یک ماهیت مستقل منطقی است که داده ها بین سایت ها با یک نصب RecoverPoint می توانند Replicate  و Protect  کنند.

شما می توانید تمام RPA ها را از طریق یکAddress   IP مدیریت کنید. RecoverPoint  می تواند تا ۵ عدد کلاستر بهم متصل را از طریق یک کنسول مدیریتی مدیریت کند. البته ماکزیمم تعداد کلاسترها برای لایسنس ReocerPoint/EX  و  RecoverPoint/CL تعداد ۵ می باشد و برای RecoverPoint/CL تعداد ۲ کلاستر می باشد.

 

تصویر شماره دو: یک سیستم RecoverPoint  که شامل ۳ کلاستر است.

 

تعداد کلاستر های مورد نیاز بسته به نیاز و نحوه ی استفاده RecoverPoint  به صورت  Remote  یا Local  و یا هر دو می تواند متفاوت باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *