پشتیبانی EMC VNX از vMware

یکپارچگی میان vCenter و Unisphere می تواند مدیریت Storage را در محیط های مجازی بسیار ساده تر و روان تر نماید. EMC برای بهینه سازی کامل محصولات رده VNX خود با محیط های مجازی، VMware vStorage API for Array Integration و یا همان VAAI، را معرفی کرده است. این تکنولوژی بار تحمیلی از بابت تمامی عملیات مرتبط با امور ذخیرشی vMware را از روی سرور برداشته و بروی تجهیز Storage قرار می دهد. بدین گونه استفاده موثرتر از منابع سرور، خود سرور و منابع شبکه را جهت افزایش عملکرد و تثبیت شرایط، مهیا می نماید.

رده VNX همچنین (VMware vStorage API for Storage Awareness (VASA را پشتیبانی می کند که به تجهیز VNX اجازه می دهد که با vCenter Storage Profile ها ارتباط برقرار نماید.

سرورهای ESXi عموما به یک تجهیز VNX با سرویس Block از طریق FC،  FCoE و iSCSI متصل می شوند. این تجهیز Block یک LUN را برای تولید VMFS datastores در اختیار هاست ESXi قرار می دهد. هاست از این فضا جهت ماشینهای مجازی و یا بعنوان یک (Raw Device Mapped (RDM برای یک ماشین مجازی استفاده می کند. البته بیاد داشته باشید که ESXi می تواند از طریق NFS نیز به یک VNX با سرویس File نیز، متصل شود.

 

  • EMC VSI

(EMC Virtual Storage Integrator (VSI ویژگی است برای ساده سازی مدیریت تجهیزات EMC در رده VNX . این قابلیت به vMware Admin اجازه تولید Datastore های NFS و یا VMFS و همینطور تولید RDM، مستقیما از درون vSphere Client می دهد. ( VSI نسخه مخصوصی برای vSphere Web Client نیز دارد.)

 

  • VAAI

 

(vStorage API for Array Integration (VAAI یک API است که برای حذف بار عملیات مربوط به امور ذخیرشی از روی هاستهای Esxi طراحی شده است. بدین ترتیب تجهیز Storage شما بعنوان یک سخت افزار شتاب دهنده برای امور ذخیرشی هاستها ESXi شما عمل می نماید. حذف بار امور ذخیرشی از روی سرورهای ESXi، باعث کاهش مصرف CPU، Memory و پهنای باند Fabric ( شبکه Storage ) می شود. بدین گونه است که بهره مندی از این قابلیت، به هاستها اجازه می دهد تا از توان پردازشی خود تنها برای ماشینهای مجازی بهره ببرند و این به معنای عملکرد بهینه تر است.

 

  • VAAI Operations

 

  • Array Accelerated Bulk Zero : همانگونه که می دانید در فایل دیسک یک ماشین مجازی ( VMDK ) هم فضای مصرف شده وجود دارد و هم فضای خالی. زمانی که از یک ماشین مجازی Clone می گیرد، این قسمت خالی نیز کپی می شود، که این خود مسبب تولید بسیاری فعالیتهای اضافی SCSI برای یک فضای خالی می شود. فرآیند Block Zeroing باعث کاهش دستورات و عملیات SCSI بروی سرور می گردد و تجهیز Storgae مسئولیت تولید این حجم بزرگ از داده های صفر ( جهت فضای خالی دیسک مجازی ) را بر عهده می گیرد و سرور ESXi تنها به هنگام Clone فضای پر دیسک مجازی درگیر امور ذخیرشی خواهد بود.
  • Full Copy : در هنگام تولید یک ماشین مجازی از یک Template، تمامی بار مربوط به امور ذخیرشی مستقیما توسط تجهیز Storage  صورت می گیرد و به هیچ وجه از منابع هاست استفاده نمی شود.
  • Hardware Locking : حجم بار مکانیزم VMFS Volume Lock کاملا به تجهیز Storage منتقل شده و حتی در Sub Volume ها نیز اجرا شده است. این بمعنای استفاده بهینه تر از VMFS Volume به اشتراک گذاشته شده توسط کلاستر vMware است.
  • Thin Provisioning : وقتی که یک VM حذف می شود و یا از یک Thin LUN Datastore به محل دیگری Migrate می کند. فضای که استفاده شده بود، به فضای قابل استفاده در Pool اضافه می شود.
  • Stun And Resume : زمانی که یک Thin LUN بدلیل استفاده فضا توسط یک VM، پر می شود، آن VM برای جلوگیری از بروز اختلال در آن، Pause می گردد.و یک هشدار نیز برای Storage Administrator تولید می گردد.

 

 

  • VASA

 

(The VMware Aware Storage API (VASA یک قابلیت ویژه و یک پروتکل برای vMware است و از پروتکل لایه http برای ارتباط با محیط Storage بهره می برد.

VASA برای انتقال قابلیتهای Storage به درون vCenter طراحی شده است. VNX قادر است تا قابلیتهای نظیر وضعیت SPها، LUNها، I/O موجود بروی پورتها و فایل سیستم  را به درون vCenter بیاورد. همچنین نمایش وضعیت سلامتی تجهیز، ظرفیت و هشدارها نیز از این طریق در vCenter  قابل دسترسی می باشند.

جنبه کلیدی یکپارچگی با API اینست که، قابلیت تولید و استفاده از Profile برای تنظیمات وجود دارد. در این وضعیت شما می توانید با تولید یک Storage Profile برای نیازهای یک VM خاص طراحی نماید و زمانی که یک vMotion و یا Clone انجام دهید، Profile می تواند بر اساس تجهیز مقصد خود را تغییر دهد.

 

پس از انتخاب مقصد، سیستم بهترین محل به لحاظ وضعیت دیسک و فضای خالی روی مقصد را پیشنهاد می کند.

Storage Profiles همچنین به هنگام استفاده از Datastore Cluster در حالتی که SDRS فعال باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که Profile بخشی از Datastore Cluster می باشد، SDRS جانمایی داده ها را روی Datastore کنترل می کند.

قابلیتهای Storage همچنین در موارد دیگر نظیر تولید VM جدید، Migrate کردن VM نیز استفاده می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *