EMC RecoverPoint – Repository and Journal Volume

در پست های قبل بیشتر از زاویه Hardware به RecoverPoint  پرداخته ایم. در این پست میخواهیم بیشتر به موضوعات نرم افزاری آن بپردازیم. همان طور که می دانید، RPA تمام جنبه های Data Protection برای یک storage group  را مدیریت می کند. مانند نگهداری image  ها در Journal Volume. اما Journal Volume  چیست؟ Repository Volume به چه معناست؟
در ادامه به توضیح این دو مفهوم می پردازیم:
Repository Volume

Repository Volume  یک نوع خاصی از  Volume است که بر روی SAN برای هر RPA Cluster  مشخص می شود. نکته ی مهمی که لازم است به یاد داشته باشید. یک Repository volume برای هر RPA Cluster باید وجود داشته باشد.  این Volume  اطلاعات Configuration  در مورد RPA  و Consistency Group  را نگهداری می کند. این حافظه برای مثال در هنگامی که  یکی از RPA  ها در یک کلاستر fail  بشود و مابقی RPA  ها در همان کلاستر جای آن را میخواهند پر کنند، استفاده می شود. در کنار این عملکرد،  Repository Volume  یک volume  معمولی محسوب می شود. اگرچه، LUN مورد استفاده نباید از نوع  Thin  باشد و ترجیح بر این است که از نوع Thick  و یا traditional RAID LUN  باشد.  به علاوه Volume  نمی تواند در برروی  VPLEX  قرار داشته باشد.

 

Journal Volumes

Journal Volume به مفهوم Consistency Group  مربوط است. که پیشتر در مورد آن توضیح داده ایم.  در حال حاضر Consistency Group را می توان به صورت گروهی از Volume  ها در نظر گرفت. Consistency Group  این تضمین را می دهد که تغییرات Production Volume حتما در volume  کپی به همان صورت که ترتیب نوشتن آن در سمت اول بوده است قرار میگیرد.

در نتیجه، کپی ها همواره معتبر هستند. حال به Journal Volumes بر میگردیم. هر کپی از داده در Consistency Group  باید حداقل یک volume  که به ثبت زمان کپی گرفتن داده یا نقطه ای که از آن کپی گرفته شده می پردازد را دارا باشد. این کار را Journal انجام می دهد. Journal  از داده snapshot  میگیرد تا داده replicate  شود. این مقدار تا جایی که فضایی برای ذخیره سازی باشد اطلاعات را ذخیره می کند. دو نوع Journal Volume وجود دارد:

  • Replica ( Copy ) Journal
  • Production Journal ، این فضا در هنگام عملیات های معمول استفاده نمی شود. مگر در هنگامی که ارتباط سایت ها جابه جا شود و سایت دوم به عنوان سایت اول و سایت اول به عنوان سایت دوم مشخص شود، از این Journal استفاده می شود.

Journal Volume نمی تواند به هیچ هاستی ارائه شود و تنها RPA  های در کلاستر می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

در Replication  به صورت  Sync هر نوشتن در Replica Journal  نگهداری می شود. بنابراین میتوانید به هرتقطه از زمان آن را بر گردانید. در Replication  به صورت Async  چندین نوشتن به عنوان یک گروه در یک Snapshot  قرار میگیرند.  مقدار  Replication  برای Async  میتواند هم به صورت ثانیه و هم به  MB باشد.

 

RecoverPoint Consistency Group

در بالا شما مثالی از Continuous Remote Replication – CRR  و Continuous Data Protection – CDP را می بینید. همان طور که مشاهده می کنید. در اینجا ما ۳ عدد Journal Volume  داریم.

۲ Replica journal

۱ production volume

همان طور که قبل تر هم بیان کردم، در عملیات معمولی  production Journal  شرکت نمی کند و CDP  و Replica Volume  به همراه  CRR Replica برای ازتباط بین RPA  ها استفاده می شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *